0 536 777 03 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Halkalı Parke Bayisi

09 Mart 2019
918 kez görüntülendi

Halkalı Parke Bayisi Yüksel parke evinizi işyerinizi ofisinizin zeminlerini laminat parke masif parke lamine parke çeşitleriyle güzel bir zemin hazırlıyor

firmamızda çamsan parke ürünlerini bulabilir ve montajını yaptırabilirsiniz

Her mekana parke yapılabilir evet, fakat öncelikle doğru malzemenin seçilmesi ve uygulayacak ustanın “usta” olmasına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Uygulanacak yer Laminat parke kalınlığını belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Döşenecek yerin ev mi, ofis mi yoksa hastane, okul gibi çok sık kullanılan bir yer mi olmasına bağlı olarak kalınlık değişir. Evlerde genellikle 31. Sınıf parkeler tercih edilirken, ofis gibi daha fazla kullanılan ortamlarda 32. Sınıf ve üzeri parke tercih edilmelidir. Ev ortamı da olsa genellikle 8 mm kalınlıktaki parkeler hem daha dayanıklı hem de ses yalıtımı açısından daha kullanışlı oluyor.

Renk konusuna geldiğimizde, elbette renkler ve zevkler tartışılmaz fakat laminat parke seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenlerden biri de kullanacağınız yerin genişliği, mobilya ve duvarların rengidir. Yer, mobilya ve duvarın birbirine uyumlu olması ya da tercihe göre zıt renkler kullanılması önerilir. Duvar ve mobilyayı bir kenarda bırakırsak laminat parkenin rengi koyu olursa mekanı dar ve boğuk göstereceğini daha da kötüsü en ufak bir tozu bile belli edeceğini, açık renk tercih ederseniz ise daha ferah, aydınlık ve modern bir görünüme sahip olurken, yere düşen her bir kıl, saç parçasını göstereceğini bilmenizi isterim.

Derzli modeller çok şık olmasına rağmen ofis ve sık kullanılan ortamlarda aşınma ve toz birikmesi sebebiyle önerilmezken evlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Laminat parke seçimi kadar altına kullanılan şiltenin de önemi büyüktür. Ses geçirgenliğini ve ısı yalıtımını sağlamak için 5 mm kapron kullanım için ideal. Yapılan zeminin düz olmasına dikkat edin. Eğim varsa ustanız bu eğimi kapatmak için şilte, kapronu birkaç kat kullanabilir ya da başka alternatifler üretebilir.  

Kullanılan kapronun kalınlığına ve zeminin durumuna göre parke döşendikten sonra oda dışındaki zemin ile arasında kot farkı olabilir. Bu farkı gidermek için bir de kot farkı geçiş aparatı seçmeniz gerekiyor. Bunda da paslanmayacak malzeme seçmeye özen gösterin.

Laminat Parke İçin Süpürgelik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süpürgelik seçme aşamasına geldiğinizde siz de göreceksiniz, o kadar emek ve zorlukla seçtiğiniz laminat parkeniz ile uyumlu (aynı desen, renk demiyorum dikkat ederseniz, uyumdan bahsediyorum) bir süpürgelik bulmanız oldukça güç. Laminat parke üreticilerinin süpürgelik üretmemesi sebebiyle aldığınız parkeye en yakın renk ve desende süpürgeliği almak zorunda kalıyorsunuz ne yazık ki! Süpürgelik seçerken renk haricinde karar vermeniz gereken bir diğer konu da süpürgeliğin uzunluğu, eskiden genellikle 4 cm kullanılırken artık 6 cm, 8 cm, 10 cm ve hatta 12 cm süpürgelikler mevcut. Tabii yükseklik arttıkça fiyat da artmakta. Burada ustanız sizi 4 cm ya da 6 cm olan süpürgeliklere yönlendirecektir, sebebi ise ellerindeki makineleri 10 cm ya da 12 cmlik süpürgeliklere uygulayamıyor olmaları. Ya da işçiliğe yüksek fiyat verip sizi caydırmaya çalışıyorlar.

Süpürgelikte yükseklikten daha önemli olan bir diğer husus da yapıldığı malzeme. Genellikle maliyetinin düşük olması ve renk seçeneğinin fazla olması sebebiyle mdf üzeri kaplama süpürgelikler kullanılıyor. Fakat bu süpürgelikler o kadar adi olabiliyor ki daha yapılırken soyulmaya başlıyor. Eşya çekerken, yanaştırırken soyulabiliyor. Süpürgeliğin soyulması demek su ile temasında şişmesi, etrafının da soyulup gitmesi demektir. Bu sebeple seçiminizi yaparken pvc olanları tercih edin.  Sudan ve rutubetten şişmez, çürümez ve böceklenme yapmaz. Profil yüzeyinde solma, kalkma ve kabarma olmaz. Bakteri barındırmaz. Lake boyasında renk değiştirme olmaz. Ayrıca söylenenin aksine renk saçeneği sadece beyaz değildir, araştırmanızı yaptığınızda renk, uzunluk, düz ya da içinden kablo geçirilebilen modellerinin olduğunu göreceksiniz. Hatta led ışık seviyorsanız kendinden içine led ışık yaptırabileceğiniz modelleri bile mevcut, istemezseniz bu fonksiyonunu kullanmayabilirsiniz. Süpürgelikte düz modellerin seçilmesinin avantajı olarak alanınız kısıtlıysa mobilyaları duvara yaslayabileceğiniz için yerden kazanmanızı sağlayacaktır.

Süpürgeliğin duvara monte edilmesinde silikon ya da çivi kullanılıyor. Silikon kullanılması bir sonraki duvar boyanmasında boyacıya sıkıntı yaratacaktır çünkü silikon duvarlara zarar veriyor, çıkarılması da oldukça güç oluyor. Çivi kullanıldığında ise dikkat etmeniz gereken, çivilerin süpürgelik dışında kalmaması, içine gömülü olsun çiviler. Dışarıda kalan çivi başları zamanla paslanma  yapacak, çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Yine bu nokta da pvc süpürgelik kullanılması daha kullanışlı olacaktır. Birbirine geçirmeli pvc modellerde çivi iç kısımda kalmakta böylece dışarıdan pürüzsüz bir ürün görmektesiniz.

Bir diğer konu da süpürgelikler için üretilen köşe birleşim yerleri aparatları. Bunlar da hem iç köşeler için hem de dış köşe duvar birleşim yerleri için üretilmiştir. Böylece çıkıntıların ileride yaratacakları sorunların önüne geçilmiş olmakta hem de görüntü daha pürüzsüz olacaktır.